Encyklopedia szycia J

0
528

JEDWAB

Jedwab – włókno pochodzenia zwierzęcego (białkowe) uzyskiwane z kokonu jedwabnika morwowego lub jedwabnika dębowego. Światowa produkcja jedwabiu na poziomie ok. 50 000 ton rocznie stanowi 0,2% całej produkcji włókien.

Znaleziska archeologiczne wskazują, że jedwab wytwarzano już w starożytnych Chinach, około 3600 roku p.n.e. Świadczą o tym znalezione narzędzia do wyplatania oraz farbowana jedwabna gaza, znalezione na stanowisku archeologicznym kultury Hemudu w prowincji Zhejiang[2]. Bardziej złożone wyroby, w tym adamaszki, zostały odkryte na innym stanowisku w Zhejiang i datowane są na 2700 r. p.n.e.

Chińskie podanie głosi, że jedwab został odkryty w ogrodzie cesarza Huang Di, żyjącego w latach 2698 – 2598 p.n.e. Według legendy cesarz poprosił swą żonę Xi Lingshi, by sprawdziła, jaki szkodnik niszczy drzewa morwowe. Cesarzowa zauważyła, że są to białe larwy, które przędą błyszczące kokony. Przypadkowo jeden kokon wpadł jej do wrzątku i okazało się, że można wyciągnąć z niego delikatną nić, którą Xi Lingshi zawinęła na szpulkę. W ten sposób, jak głosi legenda, odkryła tajemnicę produkcji jedwabiu.

Bezsprzecznie jedwab to najszlachetniejszy materiał odzieżowy. 


Właściwości jedwabiu naturalnego, za co go uwielbiamy? Czy warto szyć ubrania z jedwabiu naturalnego?

Nić jedwabna charakteryzuje się dużą wytrzymałością, na tyle dużą, że powstały nawet projekty kamizelek kuloodpornych z kilkunastu warstw grubo tkanego jedwabiu. Nie mniej w codziennym użytkowaniu najbardziej znaczące cechy jedwabiu to:

  • Właściwości hipoalergiczne, to najlepszy materiał dla alergików, ponieważ ten materiał nie uczula, jest bardzo miły w dotyku. Nie przyciąga też roztoczy i bakterii.
  • Zdolności do termoregulacji, jedwab to wspaniały materiał całoroczny, ponieważ latem chłodzi, a zimą grzeje. Wiedziałyście?:)
  • Właściwości higroskopijne, pochłania wilgoć z otoczenia, nie zwiększając przy tym swojej objętości. 

Właśnie ze względu na swoje właściwości jedwab jest tak ceniony i lubiany. Wszystkie te cechy sprawiają, że warto mieć w swojej szafie, choć kilka ubrań z jedwabiu. Uratują Cię one zawsze wtedy, kiedy chcesz wyglądać elegancko, ale też czuć się komfortowo. W dodatku jedwab naturalny zawsze ma delikatny połysk, nawet w tkaninach na pozór matowych. 


JEANS

Jeans (inaczej denim) to tkanina bawełniana, tkana w splocie skośnym. Najczęściej materiał ten zabarwiany jest na niebiesko przy użyciu barwnika indygo, który dawniej pozyskiwany był z liści indygowca barwierskiego, a współcześnie tworzony jest syntetycznie.


Krótka historia jeansu
Początki spodni jeansowych sięgają epoki renesansu, lecz prawdziwą sławę zdobyły dopiero w wieku XIX. Ich popularność wzrosła wraz z założeniem przez Levi Straussa hurtowni w 1853 roku, która zaspokajała zapotrzebowanie na trwałe i solidne spodnie niezbędne ówczesnym osadnikom, podczas trwającej w Stanach Zjednoczonych gorączki złota. Jednak prawdziwy okres świetności denimu przypada na lata 80. XX wieku, kiedy nastąpił swoisty punkt kulminacyjny w rozwoju jeansowej produkcji. W tym okresie zaczęto tworzyć nie tylko denimowe spodnie , ale także kurtki , spódnice, sukienki, koszule oraz buty.

Dżins (z ang.jeans), również teksas i denim – tkanina bawełniana wykonana w splocie skośnym, używana przede wszystkim do produkcji ubrań dżinsowych. Najczęściej z tej tkaniny produkuje się spodnie, tzw. dżinsy, ale również bluzy, wiatrówki, kurtki i koszule. Charakteryzuje się stosunkowo dużą wytrzymałością. Polska odmiana dżinsu bywa nazywana teksas.


JERSEY

Jersey lub też dżersej, jak często u nas zapisuje się tę nazwę, to prawdopodobnie jedna z najbardziej znanych dzianin na rynku tekstylnym. Pierwotnie wytwarzana z włókien wełnianych, obecnie jersey spotyka się najczęściej wykonany z bawełny. Jersey może być wykonany w 100% z bawełny, ale można spotkać go też w wersji z domieszkami. Najczęściej można spotkać jersey z dodatkiem elastanu lub lycry, dzięki którym materiał jest bardziej elastyczny. 

Historia produkcji jerseyu rozpoczęła się na brytyjskiej wyspie Jersey. Początkowo materiał ten był wykorzystywany jedynie do tworzenia bielizny rybackiej, w późniejszym czasie, dzięki słynnej kreatorce mody Coco Chanel, zdobył rozgłos na całym świecie. Projektantka wykonała z niego autorski projekt sukienki. Jersey stał się od tamtej pory prawdziwym hitem i zdobył serca fanów mody w zawrotnym tempie. Sukienki, spódnice, bluzki, T-shirty i spodnie dosłownie zalały rynek modowy, zyskując uznanie klientów. Wiele osób nosi ubrania z tego materiału, chociaż wciąż nie wiedzą, co to za tkanina „jersey”.

Bawełna jersey — co to jest?

Jersey to materiał, który może być produkowany z różnych włókien. W przemyśle odzieżowym bardzo ceniony jest ten z bawełny i chętnie wybierany przez krawców. Z uwagi na charakter tej dzianiny i jej właściwości nie jest to najlepszy materiał na pierwsze obszywanie na maszynie. By ładnie i estetycznie go zszyć, należy mieć wprawę w panowaniu nad lejącym się materiałem o wysokich cechach rozciągania. Na uwadze trzeba mieć również to, by odpowiednio dopasować ściegi i igły. Najlepiej sprawdzają się igły z okrągłym zakończeniem. Jeśli jednak nie masz wprawy w szyciu, a chcesz spróbować swoich sił, możesz sięgnąć po bawełniany jersey, jest to bowiem niedroga tkanina.

Zalety tkaniny jersey

Niewątpliwie materiał jersey zajął specjalne miejsce w sercach krawców i projektantów mody. Ma on szerokie zastosowanie, gdyż może być wykonany zarówno z włókien naturalnych, jak i syntetycznych. Użytkownicy cenią sobie jego trwałość, komfort noszenia i dostępność. Omówmy zatem główne zalety tej dzianiny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj