Ściegi maszynowe to główne wyznaczniki możliwości maszyny do szycia. Maszyny tak zwane domowe mogą mieć w swojej ofercie od kilku podstawowych ściegów po kilkadziesiąt, a nawet kilkaset ściegów.
Wybór maszyny do szycia powinien być przede wszystkim podyktowany tym, do czego ma ona nam służyć, naszym doświadczeniem oraz możliwościami finansowymi.
O ile osoba początkująca zadowoli się podstawowymi kilkunastoma/kilkudziesięcioma ściegami, to osoby szyjące biegle często chcą już czegoś więcej, chcą, aby ich maszyna miała różne możliwości oraz “bajery”.
Na rynku obecnie mamy ogrom domowych maszyn do szycia oferujących od kilku, do kilkuset ściegów.
W naszym sklepie również znajdziecie bogaty wybór:
Poza maszynami domowymi, na rynku dostępne są maszyny do szycia przemysłowe ale także specjalistyczne. Tego rodzaju maszyny do szycia zwykle skonstruowane są tak, aby szyć jednym wybranym ściegiem, za to w bardzo profesjonalny sposób. Do takich maszyn możemy zaliczyć; owerlok przemysłowy, stębnówkę przemysłową, guzikarkę, itd.
Podstawowy podział rodzajów ściegów maszynowych
Można wyodrębnić następujące główne grupy ściegów:
- pierwsza grupa to ściegi łączące, których celem jest przeszycie dwu lub kilku warstw tkaniny, połączenie materiałów w sposób mocny i trwały. Do tej grupy ściegów można zaliczyć: ścieg stebnówkowy, ścieg prosty, fastrygę a także ścieg łańcuszkowy
Fastryga to ścieg, którego głównym założeniem jest zapewnienie większego komfortu szycia osobie szyjącej, ponieważ jest to tzw. ścieg roboczy, któy pomaga przy zszywaniu. Pozwala on na dużą stabilizację materiału, ale wykonujemy przy jej pomocy również różnego rodzaju marszczenia.
Ścieg stębnowy – ścieg łączący minimum dwie tkaniny, albo też ścieg wzmacniający łączenie
Ścieg łańcuszkowy – używany do łączenia/zszywania materiałów wysoce elastycznych
- Drugą grupą są tzw. ściegi zabezpieczające brzegi tkaniny. W tej grupie znajdziemy: ścieg zygzakowy oraz ścieg owerlokowy, które pozwalają na estetyczne wykończenie tkaniny, tak aby jej brzegi nie ulegały nieestetycznemu strzępieniu bądź pruciu
- Kolejna grupa do ściegi dekoracyjne, ozdobne, których zastosowanie jest naprawdę szerokie, współczesne, elektroniczne maszyny do szycia dają tutaj pole do popisu dla wyobraźni, gdyż potrafią posiadać takich ściegów nawet kilkaset
Najczęściej wykorzystywane rodzaje ściegów w maszynach do szycia
Najbardziej podstawowym ściegiem, najczęściej używanym i dostępnym we wszystkich maszynach domowych jest tzw. ścieg prosty. Jest to ścieg uniwersalny i wielozadaniowy. Można go wykorzystać praktycznie do wszystkiego, co szyjemy.
Użyjemy go do podkładania, podwijania, wszywania zamków, lub do zszywania dwóch części tkaniny ze sobą.
Kolejnym ściegiem, który jest również bardzo popularny i powszechnie używany jest ścieg zygzakowy nazywany też zygzakiem.
Jest to ścieg, który pozwala na wykończenie/zabezpieczenie przed strzępieniem albo pruciem surowych krawędzi.
Zdecydowanym atutem jest możliwość dostosowania zarówno szerokości jak i długości tego rodzaju ściegu.
Nie można nie wspomnieć również o ściegach elastycznych, które stosowane są do szycia dzianin rozciągliwych i elastycznych.
Jest naprawdę wiele rodzajów ściegów elastycznych i warto aby maszyna do szycia była wyposażona w kilka z nich. Pomocne są także przy np.: wszywaniu gumek elastycznych, szyciu ubrań, a nawet jako ściegi dekoracyjne.