GABARDYNA – to gęsto tkana, wytrzymała tkanina bawełniana o widocznym gołym okiem, ukośnym splocie. Ta bawełniana tkanina znajdzie zastosowanie w szyciu odzieży, ale z powodzeniem sprawdzi się, jako materiał na dekoracje do domu. Dowiedz się, co można uszyć z gabardyny i jakie wzory na niej drukować.
Gabardyna swoją wytrzymałość zawdzięcza specjalnemu procesowi produkcji. Na etapie tkania nitki wątku i nitki osnowy materiału są do siebie mocno dociskane, dzięki czemu gabardyna zyskuje jednolitą powierzchnię o wyraźnym, ukośnym splocie. Gabardyna bawełniana to rewelacyjna tkanina dla tych, którzy szukają wytrzymałego i solidnego materiału, ale nie chcą rezygnować z włókien naturalnych na rzecz poliestru.
Gabardynę wynalazł pod koniec XIX wieku Thomas Burberry. Początkowo do wyrobu gabardyny stosowano wełnę, dlatego odzież z gabardyny była popularna wśród polarników lub himalaistów. Z biegiem lat gabardynę zaczęto wytwarzać z włókien bawełnianych i syntetycznych. Gabardyna stosowana jest najczęściej do produkcji odzieży wierzchniej, w tym płaszczy czy marynarek, ale można spotkać ją również w garniturach, garsonkach lub mundurach.
GAZA – Gaza jest cienką, półprzezroczystą tkaniną o luźnym, otwartym splocie. W kategoriach technicznych „gaza” jest strukturą splotu, w której przędze wątku są ułożone parami i są skrzyżowane przed i po każdej przędzy osnowy, utrzymując wątek mocno na miejscu.[1] Ta struktura splotu jest używana, aby dodać stabilności do tkaniny, co jest ważne, gdy używa się cienkich przędz luźno rozmieszczonych.
Gaza była pierwotnie wykonana z jedwabiu i była używana do produkcji odzieży. Obecnie jest używana do wielu różnych rzeczy, w tym do produkcji gąbek z gazy do celów medycznych. Gaza stosowana jako opatrunek medyczny jest zazwyczaj wykonana z bawełny. Jest ona szczególnie przydatna do opatrywania ran, gdzie inne tkaniny mogłyby przykleić się do oparzenia lub skaleczenia. W filmie i teatrze gaza jest często wykorzystywana do tworzenia siatki.
Gaza stosowana w introligatorstwie nosi nazwę muliny i jest używana w oprawach do przyklejania bloku tekstu do okładki książki
Współczesna gaza jest również wykonana z włókien syntetycznych, zwłaszcza gdy jest używana w odzieży.
GODET – to dodatkowa wstawka w odzieży z tkaniny w kształcie wycinka koła, zwykle stosowana w sukniach i spódnicach Dodanie godetów powoduje rozszerzenie się ubioru – zwiększona jest w ten sposób szerokość i objętość. Godety najczęściej wszywa się w halkach Dodanie godetów do ubrania daje również osobie je noszącej większy zakres ruchów
Wstawki zwane godetami to sposób na zmianę i uatrakcyjnienie wyglądu sukienki, topu czy spódnicy. Za pomocą godetów można także poszerzyć zbyt wąski strój.
Kiedy sukienka stała się zbyt wąska, można temu zaradzić wstawiając odpowiednie godety. Tkaninę na godety dobieramy dowolnie. Może być tego samego rodzaju i koloru co sukienka, może też być to tkanina zupełnie innego rodzaju, w kontrastowym kolorze lub innym odcieniu barwy sukienki.
GRAMATURA MATERIAŁU – gramatura to wyrażony z gramach ciężar 1 metra kwadratowego materiału. Pojęcie to jest więc związane z ciężarem i grubością tkaniny. Gramatura materiału to wyrażenie używane głównie w materiałoznawstwie, ale okazuje się także pomocne przy określeniu cech materiału np. podczas zakupów internetowych, kiedy nie możemy na żywo dotknąć tkaniny. Określenie przez producenta gramatury materiału może nieco nam podpowiedzieć i pomóc określić ciężar zamawianej tkaniny, a co za tym idzie poznać jej przybliżone cechy.
Jeśli chcemy policzyć gramaturę materiału, który mamy, to robi się to w następujący sposób. Nie musimy odmierzać od razu kawałka wielkości metr na metr, ale możemy zastosować próbkę. Należy ją dokładnie wymierzyć, dlatego najłatwiej, gdy jest ona prostokątem o określonych bokach. Potrzebna będzie również waga. Z braku profesjonalnych narzędzi można posłużyć się np. wagą kuchenną.
Następnie skorzystamy ze wzoru:
Gramatura = waga próbki materiału (w gramach) / wielkość próbki materiału (w metrach kwadratowych)
GUMA – możemy wyróżnić dwa najpopularniejsze rodzaje gumy w przemyśle odzieżowym:
Guma dziana – to miękka taśma elastyczna, która znajduje zastosowanie w przemyśle odzieżowym, meblarskim, obuwniczym i tekstylnym.
Guma tkana należy do taśm elastycznych o lekkiej rozciągliwości. Splot poliestrowych włókien, z których są wykonane, jest ścisły i zapewnia tego rodzaju gumie bardzo dużą wytrzymałość na rozwlekanie. Taśmy tkane można wszywać jako elementy umożliwiające lepsze układanie się odzieży: spodni (poprzez wszycie w szwy nogawek), czy też kurtek (jako ściągacze w rękawach i pasie biodrowym).
Ten rodzaj gumy jest także niezwykle popularny w obuwiu. Bez problemu można wkomponować ją w projekty długich kozaków, aby ułatwiała zakładanie, a także zastosować w butach sportowych, które stabilnie trzymają się na nogach bez konieczności zastosowania rzepów, czy sznurówek. Gumy o mniejszej szerokości można wykorzystać także do wszywania w sandały lekko rozciągliwych pasków. Taśmy elastyczne o większych szerokościach przydają się przy tworzeniu tapicerki meblowej, a także do obszywania pokrowców na krzesła.
Źródła:https://ctnbee.com/blog/pl/gabardyna-co-to-za-material/embed/#?secret=H1Q7jgzSAz