0,00 zł

  Brak produktów w koszyku.

  Trochę o igłach maszynowych

  Powiązane

  Minerva MC110PRO vs Minerva MC210PRO

  MODELMinerva MC110PROMinerva MC210PROCENA1299,00 zł1499,00 złILOŚĆ PROGRAMÓW ŚCIEGOWYCH99197OŚWIETLENIELEDLCD-wyświetlaczSYSTEM IGIEŁ130/705 H130/705 HWAGA7 KG-RODZAJ...

  Stebnówka Minerva M0202JD

  Minerva M0201 JD to jedno-igłowa przemysłowa maszyna do szycia...

  Encyklopedia szycia N

  NADRUK (NA MATERIAŁACH) Podstawowym podziałem technologii druku na materiałach jest...

  Ryglówka JACK JK T1900GS sterowana elektronicznie w pełni programowalna maszyna

  Ryglówka JACK JK T1900GS to sterowana elektronicznie, w pełni programowalna...

  Brother Stellaire Innov-is XJ1 domowa hafciarka dla wymagających

  Zaskakujące połączenie mocnej maszyny do szycia i nowoczesnej hafciarki. imponująco...

  Udostępnij

  Jakie igły wybrać do domowej maszyny do szycia?

  Elementem niezbędnym przy szyciu maszynowym (i nie tylko) są zawsze igły Chociaż w większości zdajemy sobie sprawę z istnienia co najmniej kilku rodzajów i typów igieł, to nie zawsze potrafimy określic co je różni i jaki rodzaj wybrać do naszej domowej maszyny.
  Właściwie dobrana igła pozwala na efektywną, wygodną i płynną pracę, dlatego jest to jedna z kluczowych rzeczy, jakie musimy wiedzieć.

  Przede wszystkim odpowiednia igła pozwala uniknąć ewentualnych zniszczeń i podziurawienia materiału.Prawidłowe dopasowanie igły wpływa znacząco na jakość pracy maszyny do szycia.

  Główne rodzaje i symbole igieł uniwersalnych do tkanin:

  130/705H – najbardziej uniwersalne, pojedyncze igły
  130/705H-ZWI oraz -DRI – igły uniwersalne, podwójne i potrójne
  130N – igły z powiększonym okiem, do szycia nićmi ozdobnymi i metalicznymi
  130/705H-WING oraz -ZWIHO – pojedyncza oraz podwójna igła ze skrzydełkiem do mereżki i ściegów ozdobnych

  Uniwersalne igły do maszyny
  Większość osób decyduje się na wykorzystywanie igieł uniwersalnych o różnej grubości. Zasada dotycząca wyboru właściwej igły nie jest skomplikowana. Powinniśmy jedynie pamiętać, że im grubszy materiał zamierzamy wykorzystać, tym grubość igły powinna być większa. Uniwersalna igła do maszyny sprawdzi się dobrze zwłaszcza w przypadku tkanin o średniej grubości, syntetycznej skóry oraz niektórych dzianin. Za jej pomocą można wykonywać wiele różnego rodzaju zadań. Mianem igieł uniwersalnych określa się między innymi wybrane modele pojedyncze
  i podwójne, a także mniej typowe igły do pikowania lub haftowania.

  Igły specjalistyczne

  Igły do maszyn do szycia do dzianin mają półpłaską kolbę oraz czubek zakończony średniej wielkości kulką. Dzięki takiej budowie igła podczas pracy nie niszczy oczek materiału (nie przecina ich).

  Igły do maszyn do szycia do stretchu charakteryzują się półpłaską kolbą oraz delikatnie zaokrąglony czubek zakończony średnią kulką. Igły te przeznaczone są do szycia stretchu, jerseyu, delikatnych i elastycznych dzianin oraz lycry.

  Igły do maszyn do szycia do jeansu, jak większość igieł do nowoczesnych maszyn, mają półpłaską kolbę. Czubek tych igieł jest zwężony, smukły, co minimalizuje opór materiału w chwili wkłucia. Świetne do szycia denimu, jeansu, sprawdzą się również przy szyciu tkanin powlekanych, syntetycznych, skaju czy ceraty. Igły te są wytrzymałe i mają powiększone oczko, dzięki czemu współpracują bez problemu z grubszymi nićmi do jeansu oraz ozdobnymi.

  Igły do maszyny do szycia do skóry z półpłaską kolbą i zakończeniem w postaci ostrza tnącego. Igły są zaprojektowane do szycia skór naturalnych oraz sztucznych i innych, podobnych materiałów. Nie można stosować tych igieł do szycia dzianin oraz tkanin, ponieważ ostrze tnące igły przecina oczka lub osnowę, niszcząc materiał. Od kształtu ostrza igły jest uzależniony wygląd ściegu.

  Dobór właściwej igły do maszyny jest również niezwykle istotny w przypadku mikrowłókien takich jak jedwab lub gęsto tkany poliester. Zbyt gruba igła uniwersalna może tworzyć po prostu dziury w materiale.

  Specjalistyczny model do mikrowłókien ma bardziej ostry czubek. Tego rodzaju konstrukcja pozwala wyciąć (zwykła igła wyrywa) niewielki otwór w tkaninie, a sąsiadujące z otworem włókna nie zostaną uszkodzone albo poszarpane.

  Budowa igły

  Każda igła składa się z kolby oraz części roboczej – trzonu, oczka i ostrza. Kolba to część, którą przykręcamy do igielnicy. Płaska strona wyznacza nam tył igły. Półokrągła – tzw. “brzuszek” igły to jej przód. Wzdłuż trzonu, po jego obydwu stronach, znajdują się wyżłobienia różnej długości. Dłuższy rowek z przodu igły (okrągła strona kolby) i krótszy z tyłu (płaska strona kolby). Oczko – wiadomo, to tutaj nawlekamy igłę (pamiętajcie, w maszynach domowych zawsze od przodu do tyłu, nigdy odwrotnie)

  Czubki igieł maszynowych
  Ważnym kryterium odpowiedniego doboru igły jest rodzaj splotu, wykończenia bądź uszlachetniania szytego materiału. Do dzianin najczęściej stosuje się igły zakończone kulką. Kulka może być mała – SES – przeznaczona do delikatnych materiałów, średnią – SUK – do grubszych dzianin ia tkanin elastycznych i dużą – SKF – do szycia grubych, mięsistych dzianin. Osobną grupę stanowią igły do szycia twardych, laminowanych tkanin, do skór i materiałów tapicerskich, zakończone specjalnymi ostrzami. W tej grupie znajdują się np. igły typu P, PCL i PCR – do wszystkich rodzajów skór, zależnie od wybranego wariantu ze specjalnym oczkiem prowadzącym nitkę w prawo lub w lewo.

  Grubość igły
  Grubość igieł jest zwykle podawana według dwóch sposobów.

  Pierwszy z nich to numeracja metryczna (Nm) oznaczająca wymiar średnicy ostrza (trzonu) w setnych milimetra. Oznacza to tyle, że igła o oznaczeniu 70 ma 0,7 mm, a ta z oznaczeniem 100 ma 1 mm.

  NUMER METRYCZNY(Nm) SINGER
  70 10
  75 11
  80 12
  85 13
  90 14
  95 15
  100 16
  Producenci igieł często na opakowaniach stosują oba systemy oznaczania, stąd możemy się spotkać z oznaczeniem przykładowo 100/16 lub odwrotnie 14/90.