Encyklopedia szycia E

0
656

ELASTAN – inaczej spandex, lycra – elastyczne włókno syntetyczne (elastomer poliuretanowy), wynalezione w 1958 r. przez Josepha Shiversa w laboratoriach firmy DuPont, przez którą jest produkowane i rozprowadzane.

Lycra jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Invista (dawniej część DuPont).

Chemicznie jest to kopolimer blokowy, w którym występują na przemian sztywne, krótkie bloki uretanowe, zawierające ugrupowania aromatyczne i giętkie, dość długie bloki oligoglikolowe o stopniu polimeryzacji ok. 40.

Elastan to rodzaj włókna elastycznego. Nie sposób, w obecnej chwili, znaleźć bieliznę czy też rajstopy, które by się nie składały z syntetycznych włókien elastycznych. Elastyczne włókna powstają z przeróżnych syntetycznych włókien, choć raczej nie z poliestru. Są to najczęściej włókna poliamidowe czy też poliuretanowe. Tutaj właśnie wymieniamy: elastan, lycrę, dorlastan czy też strecz.

ETAMINA – (tetra) to ,luźno tkanina tkanina z bawełny bądź wiskozy z charakterystycznymi dla tego rodzaju tkaniny regularnymi prześwitami powstałymi poprzez zmniejszanie ilości nitek w wątku albo osnowie. Jej przeznaczenie to koszule, bluzki, firany, zasłony

Źródła:https://magazynkobiecy.pl/elastan-co-to-za-material-dowiedzmy-sie/embed/#?secret=IPwMgtva4C

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Strona_g%C5%82%C3%B3wna