Encyklopedia szycia C

0
484

CUPRO (CUPRA) – (Cuprammonium Rayon) to włókno wytwarzane z celulozy, znajdującej się w nasionach bawełny, czyli włókno sztuczne pochodzenia naturalnego podobnie, jak wiskoza.

Jak powstaje cupro?
Cupro to materiał z odnawialnych surowców naturalnych. Powstaje w wyniku wytrącania się włókien celulozowych w kąpieli miedzianej (łac. cuprum). Słowo miedź może wywołać dyskomfort, ale tkaniny, których używamy spełniają wymogi Standard 100 firmy Oeko-TEX, jako produkty wchodzące w kontakt ze skórą. Co więcej, wybraliśmy dostawców tkanin, którzy podejmują działania w celu minimalizowania szkodliwego wpływu przemysłu włókienniczego a firma, która wytwarza dla nas tkaniny z cupro pozyskuje je z certyfikowanych upraw bawełny i do produkcji włókien używa wody z recyklingu (ma własne oczyszczalnie).

https://vitovergelis.pl/sklep/granatowa-sukienka-z-cupro/

CLOQUE – [klokẹ; fr.], nazwa obejmująca dwie tkaniny, na których powierzchni występują plastyczne wzory;1) tkanina dwuwarstwowa — silnie napięta osnowa warstwy dolnej w miejscach przeplecenia z wątkiem warstwy górnej wgłębia tę warstwę, dając plast. wzory; 2) tkanina, w której nitki o różnej kurczliwości występują w określonym porządku — bardziej kurczliwe nitki tworzące dłuższe, nieprzeplecione odcinki kurczą się (np. pod wpływem temperatury) i silnie ściągają tkaninę.

https://www.1stforfabrics.co.uk/product/cable-knit-cloque-jersey-olive/

Źródła:https://vitovergelis.pl/cupro-co-to-za-wlokno-i-czemu-zastepuje-jedwab/embed/#?secret=HOoJ3y1taj