Biznes z trudnych ekonomicznie czasach

0
756

Pandemia (epidemia?) sprawiła, że wszyscy musimy odnaleźć się w nowej rzeczywistości, także przedsiębiorcy. Zamknięcie wielu sklepów czy lokali usługowych, konieczność przestrzegania nowych, rygorystycznych zasad bezpieczeństwa to nasza nowa codzienność.

Jak się dostosować do nowej dla nas i naszych biznesów sytuacji?

Klika przydatnych zasad.

Od połowy marca sytuacja ekonomiczna większości przedsiębiorstw zmieniła się o 180 stopni. Wielu właścicieli firm musiało zamknąć swoje biznesy, w wyniku czego spora liczba pracowników straciła miejsca pracy. Inni natomiast postanowili dostosować się do panujących warunków. Jeśli chodzi o branżę związaną z szyciem oraz usługami z nim związanymi, również odczuwamy dość mocno szybko zmieniającą się sytuację.

Przykładowo przez różnego rodzaju zakazy oraz nakazy praktycznie całkowicie została zamknięta branża weselna, a co za tym idzie straciły również salony szyjące suknie ślubne i wizytowe na miarę oraz krawcowe.

  • Zadbaj o bezpieczeństwo
    W obecnej sytuacji niezwykle ważne jest informowanie swoich klientów o przestrzeganiu zasad higieny. Poinformuj ich jasno i wyraźnie, ze w Twojej firmie przestrzegane są zasady, które są związane z dezynfekcją i ochroną. Stawiaj na bezpieczne przesyłki, często firmy kurierskie wypracowały już systemy bezkontaktowego dostarczania przesyłek oraz systemy pozwalające klientowi poinformować kuriera o tym, że dana osoba przebywa w kwarantannie.
  • Jeśli to możliwe przenieś swój biznes / usługi do sieci. Twój sklep stacjonarny został zamknięty? Przez nałożone obostrzenia nie możesz nadal go otworzyć? Przenieść biznes do sieci! W dzisiejszych czasach jest naprawdę mnóstwo możliwości dotarcia do potencjalnych klientów. Jednym z nich są media społecznościowe (social media). Możesz zapisać się do grup na Facebooku, które zrzeszają ludzi w Twojej okolicy, bądź do grup branżowych / tematycznych, gdzie można znaleźć potencjalnych klientów. Rozważ również stworzenie sklepu na facebooku. Jak go założyć dowiecie się z naszych następnych artykułów. Kolejną możliwością jest założenie darmowego lub taniego w utrzymaniu sklepu internetowego. Jedną z platform, gdzie najprostszy sklep stworzycie za darmo jest SELLINGO ale w wyszukiwarkach znajdziecie również mnóstwo opcji niedrogich sklepów internetowych.
  • Informacja – jako narzędzie komunikacji z klientem Trzymaj rękę na pulsie, informuj o bieżącej sytuacji Twojej firmy i branży swoich klientów różnymi kanałami, takimi jak social media, newsletter etc.
  • Prowadź transmisje online / transmisje na żywo Jeśli nie posiadasz sklepu internetowego, wykorzystaj do sprzedaży Facebooka. Tam w łatwy, a co najważniejsze, darmowy sposób przeprowadzisz transmisję online, czyli video sprzedaż. Na czym to polega? Prezentacja produktów odbywa się na żywo, a Klienci poprzez komentarze mogą zadawać pytania np. o dostępne rozmiary, warianty kolorystyczne czy możliwe opcje wysyłki produktów.
  • Stosuj różnego rodzaju akcje promocyjne Wszystkim teraz jest trudniej, niektórzy mają ograniczony budżet, inni są niepewni jutra i nie chcą wydawać za dużo oszczędności, dlatego w tej sytuacji świetnym rozwiązaniem będzie zaoferowanie rabatów lub darmowej przesyłki. Konsumenci chętnie polują na przeróżne kupony rabatowe, dzięki temu zwiększa się prawdopodobieństwo zrobienia zakupów. 

Pamiętaj, że taka sytuacja nie będzie trwać w nieskończoność, staraj się tak pokierować swoją firmą / biznesem, aby przetrwać ten najtrudniejszy czas na rynku.

Pamiętaj również, o pomocy państwa wobec przedsiębiorców dotkniętych kryzysem gospodarczym oraz obostrzeniami.

Wszelkie informacje na temat TARCZ ANTYKRYZYSOWYCH znajdziesz TUTAJ.