Encyklopedia szycia M - Wytwórnia Śliczności

Encyklopedia szycia M

0

MARCHIANO

Marchiano to niezwykła tkanina, doskonałej jakości, o splocie żorżety. Jest gładka, nietransparentna, a także miękka i bardzo przyjemna w dotyku. Dodatkowo unikatowy, gęsty splot zastosowany w tkaninie zachowuje wszystkie pozytywne cechy klasycznej żorżety. Marchiano doskonale nadaje się na eleganckie oraz wizytowe stroje. Świetnie sprawdzi się w formach na sukienki, spodnie, bluzki i marynarki. Marchiano jest najchętniej kupowaną tkaniną żorżetową.

Tkanina nie mechaci się i jest odporna na drobne zagniecenia.

Materiał kobiecy i elegancki

Istnieje wiele okazji, na które można, a czasami wypada ubrać się elegancko. Nad większym dylematem zazwyczaj stoją kobiety, które muszą dobrać nie tylko strój, ale i wziąć pod uwagę materiał, z którego jest on wykonany, by był stosowny do okazji.

Proponowany przez nas materiał marchiano, inaczej znany jako barbie, jest gładki, nieprzeźroczysty, a zarazem delikatny i miły w dotyku. To sprawia, że krawcowe tak bardzo lubią z niego szyć sukienki i inne elementy garderoby damskiej, takie jak bluzki, spodnie czy marynarki.

Jest to tkanina idealna na 4 pory roku, mimo, iż marchiano należy do grupy syntetyków. Materiał świetnie przepuszcza powietrze, a także sprawia, że ciało w nim się ochładza, nawet przy wysokich temperaturach na zewnątrz. Dodatkowo tkanina jest trwała i nie kurczy się pod wypływem prania czy prasowania, a także szybko schnie. Dzięki temu sukienka wykonana z tkaniny marchiano wygląda ona tak samo elegancko rano, jak i po kilkunastu godzinach noszenia.


MORA

Z reguły jest to jedwabna tafta albo ryps, z charakterystycznym smugowatym wzorem widocznym pod światło, a przypominającym słoje drewna, albo odbłyski na powierzchni wody.  Uzyskuje się je w procesie tzw. morowania. Stosuje się do tego specjalną pracę, w której wielki wałek/cylinder (jak w maglu) pokryty jest skórą, lub metalem z wystającą teksturą w kształcie owego smugowego wzoru. tkanina wpuszczana jest w maszynę, a wałek wyciska na niej wzór, poprzez miażdżenie i polerowanie nici w miejscu wciśnięcia w nią wzoru z wałka. Daje to efekt dosyć trwały, to znaczy że wzór lekko może się zatrzeć po kilkudziesięciu latach, albo na skutek częstego prasowania.

Morę wyrabiano od XVII wieku i była stosowana na obicia mebli, ubiory świeckie i szaty wysokiego duchowieństwa np. kardynalskie, kotary, oraz szarfy orderowe. Jest częstą tkaniną również XIX wiecznych sukni, zwłaszcza żałobnych. Najczęściej używano mory gładkiej (czyli tylko z jej pobłyskującym wzorem), ale czasami stanowiła ona tło dla wzorów broszowanych, albo zdobiona była nićmi metalowymi.

Mora – tkanina, najczęściej jedwabna, w której odpowiednie sploty wątku i osnowy dają deseń prążków mory podobny do słojów drzewa; zwykle jednobarwna, czasem z wytłoczonym deseniem. Stosowana w uroczystych kreacjach jako wykończenie klap, mankietów, kołnierzy itp. lub na szaty liturgiczne. Dziś jako materiał, z którego są szyte piuski, mankiety i pas sutanny papieża, kardynałów i legatów papieskich. Z mory wykonuje się także wstęgi do orderów i odznaczeń.


MUŚLIN

cienka tkanina jedwabna, bawełniana, wełniana. Nazwa pochodzi od miasta Mosul, ale w rzeczywistości muślin pochodzi z Dhaki.
szorstka tkanina introligatorska, zwykle bawełniana (zwana merlą) o rzadkim wątku i osnowie, usztywniona krochmalem lub klejem.

Używana na falce do wyklejek książek oraz na taśmy przy szyciu maszynowym bloku książki.

Co to jest muślin?

Muślin to materiał, który powstaje z włókien bawełnianych, które są specjalnie czesane. Nadaje to tkaninie muślinowej wyjątkowej lekkości i delikatności. Gładki, otwarty splot oraz półprzezroczysta faktura to jedne z wyróżników muślinowej tkaniny. Muślin może być wytwarzany nie tylko z bawełny, ale także z wełny, lnu czy jedwabiu. Niezależnie jednak od surowca jest to jeden z najczystszych i naturalnych materiałów. Warto jednak zawsze sprawdzać skład przed zakupem.

Muślin organiczny – najchętniej wybierana tkanina muślinowa

Wśród muślinów największą popularnością cieszy się muślin bawełniany. Znajduje wiele zastosowań. Tkanina muślin jest wykorzystywana do szycia ubrań, bielizny, czy pościeli. Naturalny muślin, który pochodzi z bawełny organicznej, ma najlepsze właściwości. Bawełna produkowana jest w sposób naturalny, bez użycia środków chemicznych. Dzięki temu muślin organiczny jest bezpieczny. To najlepszy muślin bawełniany dla dzieci, dlatego chętnie wykorzystuje się go do szycia ubranek i produktów dla młodszych dzieci. 

Jakie są zalety muślinu bawełnianego?

Muślin tkanina ma wiele zalet. Jest doskonałym wyborem na lato, ze względu na swoje właściwości. Zapewnia doskonałą termoregulację, przepuszcza powietrze i jest bardzo lekka i chłonnaPochłania wilgoć szybciej i lepiej niż bawełna. Właściwy przepływ powietrza ochroni przed przegrzaniem i spoceniem nawet w upał. Lekki, przewiewny muślin bawełniany dla dzieci jest więc idealnym wyborem na gorące dni. Choć oczywiście powstają z niego także ubrania dla dorosłych. Nie tylko sukienki muślinowe, bluzeczki czy tuniki, także nakrycia głowy na lato. Mimo iż muślin bawełniany jest bardzo leciutki i niemal niewyczuwalny, jest przy tym bardzo trwały, a kolejne prania poprawiają jego właściwości, nabiera bowiem jeszcze większej miękkości. Muślin jest także odporny za zabrudzenia, co jest dodatkowym atutem, szczególnie przy produktach dziecięcych.


MIKROWŁÓKNO

Mikrowłókno – co to?

Dla wielu z nas, materiał jakim jest mikrowłókno, nie jest do końca znane. Warto więc przybliżyć, w pierwszej kolejności co to mikrowłókno. Otóż często można się również spotkać z nazwami mikrofaza lub mikrofibra. Jest to materiał, z którego produkuje się niezliczoną ilość tekstyliów od bielizny sypialnianej po pościel. Pierwszą kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę, by móc poprawnie rozróżnić tę tkaninę od pozostałych, jest gęstość wykorzystywanych włókien. W przeciwieństwie do innych popularnych materiałów jak np. kora, flanela czy dżersej, mikrowłókno ma niespotykany dotychczas, niezwykle niskiej gęstości splot liniowy. Jest on równy mniej niż 1 denier, a by lepiej to zobrazować, można powiedzieć, że mikrowłókno jest około 100 razy cieńsze od włosa ludzkiego. Warto również zaznaczyć, że materiał ten składa się ze splotu dwóch podstawowych włókien, co oznacza, że znajdują się w nim mikrowłókna poliestrowe i poliamidowe. Skoro wiemy już co to mikrowłókno i z czego wyprodukowany jest ten materiał, warto również poznać jego cechy charakterystyczne. Z pewnością w sklepach natknęliśmy na pościel, która na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od pozostałych kompletów, jednak spełnia oczekiwania wielu konsumentów. Otóż została ona wykonana właśnie z mikrowłókien, a to oznacza, że jej podstawową zaletą jest niezwykła miękkość i sprężystość, a co więcej, takiej pościeli nie trzeba będzie prasować. Kolejną zaleta materiału jakim jest mikrowłókno, jest to, że można go prać dosłownie w każdej temperaturze, nawet w tych najwyższych, które zwykle skutecznie zabijają bakterie i usuwają plamy. Dodatkowo, dość ciasny splot mikrowłókna zapobiega osiadaniu na powierzchni materiału kurzu. Finalnie warto zwrócić uwagę na niską cenę pościeli z tej tkaniny, która idzie w parze z jej wysoką jakością.

Czym różni się pościel bawełniana od tej wykonanej z mikrofibry?

Pościel bawełniana jest wykonana z materiałów naturalnych, z ewentualnymi domieszkami syntetycznych włókien. Dzięki temu jest przepuszczalna dla powietrza i doskonale sprawdza się w nocy, również u osób z alergiami lub delikatną skórą. Jednak mocno gniecie się i wymaga prasowania. Dodatkowo może stać się szorstka, jeżeli podczas prania zostanie wykorzystana zbyt wysoka temperatura.

W przypadku mikrofibry mowa wyłącznie o syntetycznych włóknach, ale odpowiednio ze sobą połączonych i splecionych. Dzięki ich małym wymiarom możliwe jest osiągnięcie doskonałej przepuszczalności dla powietrza, co sprzyja zachowaniu termoregulacji. Latem odczuwasz przyjemny chłód, natomiast zimą kołdra w pełni wystarczy do ogrzania się, bez konieczności sięgania po dodatkowy koc.

Kolejną różnicą, która przemawia na korzyść mikrowłókna, jest brak konieczności prasowania. Możesz je również prać w wysokich temperaturach, bez obaw o wygląd pościeli. Nie musisz sięgać po żelazko, ponieważ po rozłożeniu materiał szybko prostuje się i nie wymaga dodatkowych poprawek.

Biorąc pod uwagę dodatkowo cenę oraz miękkość pościeli z mikrofibry, jest ona zdecydowanie bardzo dobrym i pierwszym wyborem wielu konsumentów.


MODAL

Z czego powstaje modal?

Modal jest zaliczany do włókien sztucznych, jednak jest wytwarzany z naturalnych surowców – dokładnie z  włókien celuzowych pochodzących z pulpy drzew bukowych. W produkcji poddawane są nowoczesnej obróbce techniczno-chemicznej. Na początku w tym procesie rozpuszcza się celulozę a potem przędzie się z niej gotowe włókna. Powstałe włókna mikromodalu można barwić na różne kolory a także mieszać z innymi włóknami w zależności od potrzeb. My do naszych niewidocznych podkoszulków dodajemy 6% elastanu, który dodatkowo zwiększa rozciągliwość materiału. Proces produkcji, barwienia a także miksowania tekstyliów w przypadku mikromodalu zużywa 10 do 20 razy mniej wody w porównianiu do konwencjonalnej bawełny! Z tego względu mikromodal stanowi dobry wybór dla świadomych konsumentów, dla których ważny jest aspekt ekologii.

Modal – konkurencja dla bawełny

Ze względu na swoje właściwości uważa się, że modal stał się największą konkurencją dla bawełny. Dlaczego tak się stało? Zastosowanie naturalnych włókien oraz nowoczesnych technologii czyni ten materiał niemal bezkonkurencyjnym. Nie zapominajmy również o rosnących potrzebach społeczeństwa. Liczba mieszkańców ziemi stale rośnie, więc zapotrzebowanie na wyroby tekstylne również. Celem produkcji materiałów nowej generacji jest sprostanie tym potrzebom przy jednoczesnym odciążeniu środowiska. Wynikiem tych działań jest właśnie modal. Co czyni go wyjątkowym i dlaczego zaczyna wypierać bawełnę? Modal uważany jest za materiał antyalergiczny, niepodrażniający skóry, a do tego bezpieczny nawet dla najdelikatniejszych fragmentów ciała. Naukowcy twierdzą, że posiada on również właściwości, które hamują rozwój bakterii. 


MANKIET

Element stroju, zakończenie rękawa lub nogawki u spodni w postaci wywiniętego, przypiętego lub przyszytego paska tkaniny.

Mankiet francuski – co to jest?
Mogłoby się wydawać, że klasyczny, pojedynczy mankiet prezentuje się lepiej od mankietu podwójnego, ze względu na swoją zgrabną formę, która nadaje koszuli lekkości. Jednak pojedynczy mankiet nie lubi ciężkich i dużych spinek, które są symbolem wysoce eleganckiego stylu. Źle się na nim układają, ponieważ potrzebują podwójnej warstwy materiału na mankiecie. W takich przypadkach lepiej wybrać francuski mankiet, który dzięki wsparciu dodatkowego materiału doskonale sprawdzi się jako podpora do eleganckich spinek.

Dlaczego mankiety to jeden z najważniejszych elementów każdej koszuli?
Bez nich nie istniałaby koszula. Mankiety – jakie funkcje pełnią? Przede wszystkim są ważnym wykończeniem rękawa. To dzięki nim rękaw zwęża się w dole, ma piękny kształt i nadaje się do ubrania pod marynarkę. Bez niego rękawy koszuli byłyby równie szerokie na każdej długości. Mankiet jest więc funkcjonalny i pełni też funkcje estetyczne.

Dawniej zarówno mankiety, jak i kołnierzyki, można było odpiąć od koszuli, ponieważ były bardziej narażone na zabrudzenia, a dzięki możliwości odpięcia można było prać je częściej. Nie było to najbardziej estetyczne rozwiązanie, dlatego szybko z niego zrezygnowano, niemniej po dziś dzień mankiety koszuli muszą być nienaganne.


MEREŻKA

Ścieg rolujący wykonywany najczęściej na maszynie nazywanej domowym overlockiem. Ścieg 3-nitkowy rolujący.

Ścieg powstaje przy użyciu 3 nitek (1 igły oraz obu chwytaczy). Wiązanie nitek następuje na spodniej stronie materiału na podwiniętej (zrolowanej) krawędzi materiału.

Najczęściej ścieg ten wykorzystuje się do wykończenia dolnej krawędzi letnich spódnic, sukienek, bluzek damskich.

Ścieg może powstawać przy użyciu lewej lub prawej igły.

albo:

Mereżka – technika haftu ażurowego, polegająca na tym, że wysnuwa się nitki z tkaniny zawsze w jednym kierunku.

Przed wycięciem nitek należy dokładnie obrębić brzegi z obu stron okrętką. Brzegi mereżki, gdzie nitki nie będą wycinane, obszywa się różnymi ściegami powodującymi podzielenie nitek na pęczki. Ściegi używane do obrzucania brzegów mereżki to: ażurek ściągany, piłeczka, ścieg obrębkowy.

Źróda:

https://hopsklep.pl/co-to-jest-mikrowlokno/#:~:text=Mikrow%C5%82%C3%B3kno%20to%20rodzaj%20materia%C5%82u%20syntetycznego,dw%C3%B3ch%20w%C5%82%C3%B3kien%20%E2%80%94%20poliestrowych%20i%20poliamidowych.

Zapytaj nas o KOD RABATOWY i wykorzystaj dla wybranych produktów ! Promocje nie łączymy z kodem rabatowym Odrzuć

Exit mobile version