Encyklopedia szycia H - Wytwórnia Śliczności

Encyklopedia szycia H

0

HAFTKA – rodzaj drucianego zapięcia odzieży. Składa się zwykle z wykonanego ze spłaszczonego, wygiętego drutu haczyka (konika) i uszka z tego samego materiału. Zapięcie na haftki ma długą historię i jest nadal używane, głównie w stanikach.

Historia
Ta forma zapięcia była wspomniana po raz pierwszy pod nazwą „szydełko i pętelka” w czternastowiecznej Anglii[1]. Haftki odgrywały ważną rolę w gorsetach; rząd haftek równomiernie rozprowadzał napięcie wywoływane przez gorset ściskający ciało i ograniczający ruch.

W pierwszej połowie XIX wieku przemysł produkcji haftek rozwinął się w Stanach Zjednoczonych. Jedną z największych udoskonaleń w załączniku był „garb Delong”, opatentowany w 1889 r. Przez Richardson & Delong Hook and Eye Company z Filadelfii w Pensylwanii, który uniemożliwiał uchu wyślizgnięcie się z haka[2].

W 1893 r. Marie Tucek opatentowała „Breast Supporter” – pierwszą odzież podobną do współczesnego stanika, w której ramiączka przechodziły przez ramię i zapinane były na haftki na przodzie odzieży[3].

EC Beecher opatentował swoją haftkę w czerwcu 1900 r. w Urzędzie Patentowym USA ; w 1902 r. przedłożono zaktualizowaną wersję, która składała się z dołączanego haka i uszka, bez żadnych szwów[4]. Podobna haftka do biustonoszy została opatentowana w 1902 r. przez firmę ME[5].

W uzupełnieniu do ich stosowania w biustonoszach, gorsetach i innych artykułach bieliźnianych, pojedyncza haftka jest często szyta powyżej górnej części zamka do „wykończenia” go i ograniczenia działającego na niego napięcia w spodniach i sukniach.


HALKA – część bielizny damskiej zakładana bezpośrednio pod ubranie – najczęściej suknię lub spódnicę. Odmianą halki w postaci spódniczki jest półhalka. Halki noszone są coraz rzadziej.

To część bielizny, która zakładana jest bezpośrednio pod ubranie – zazwyczaj sukienkę lub spódniczkę. Jednak współcześnie, rzadko już używa się halek w ten sposób. Najczęściej są one wykorzystywane jako seksowna bielizna na romantyczne wieczory. Halka swoim krojem przypomina krótką sukienkę. Zazwyczaj posiada ona cienkie ramiączka oraz sięga do połowy ud. Niekiedy halki posiadają zdobienia w postaci koronek, kokardek czy diamencików. Halka może być wykonana z wiskozy, tiulu, satyny, poliamidu lub połączenia dwóch różnych materiałów.


HUSQVARNA

Tworzymy historię od 1872 roku
Jak wszystkie projekty czy duże czy małe potrzeba zmian zainspirowała nasz początek. W 1689 roku a królewska fabryka broni narodziła się w mieście Huskvarna, Szwecja. Prawie dwa wieki póżniej w roku 1872, z powodu malejacego poytu na broń rzemieślicy szukajac nowego pomysłu na produkcję bardziej pokojowych urządzeń wybrali maszyny do szycia. Dziś Husqvarna Viking® to światowa organizacja produkująca najwyższej jakości maszyny do szycia i hafciarki w Szwecji dla pasjonatów z całego świata.

1869
Początek
1689 Husqvarna powstała jako fabryka broni dla armii królewskiej. Na początku 1870 r. pojawiły się trudności z pozyskiwaniem zamówień na strzelby. Koniecznym było znalezienie nowych produktów do produkcji .W ten właśnie sposób ciężka praca małej fabryki doprowadziła do pozycji jaką Husqvarna zajmuje obecnie, jednego z najsławniejszych na świecie producentów maszyn do szycia.

Pionierzy
Fabryka Husqvarna Viking była pionierem w pracach, które doprowadziły do powstania pierwszej maszyny samosmarującej się podczas pracy. Nowością były również otwarte prowadniki nitek, łatwa regulacja docisku stopki. Dodano również zatrzaskowe mocowanie stopek oraz micro-regulację dla obszywania dziurek

2011
Wprowadzamy nowe standardy
DESIGNER DIAMOND deLuxe™ hafciarka i maszyna do szycia wprowadza olbrzymie innowacje. System ESS Ekskluzywny System Czujników oraz Ekskluzywny Poradnik Szycia to nowe technologie, które pokochało miliony ludzi na świecie.

PRZYSZŁOŚĆ
Przyszłość HUSQVARNA VIKING®
Teraz już poznałeś naszą historię. Wiesz jak to się zaczęło i jak ogromne postępy zrobiliśmy. Jesteśmy dumni z naszego dziedzictwa. Inspiruje nas na co dzień. Jesteśmy szczególnie dumni, że nasi lojalni entuzjaści szycia są ważną częścią naszej historii i naszej przyszłości. Misją naszej Firmy Husqvarna Viking zawsze było propagowanie szycia i inspiracji i szerokiej gamy dodatków. Cieszymy się, że innowacje które wprowadzamy nadal pomagają,inspirują i szerzą radość szycia.

Zapytaj nas o KOD RABATOWY i wykorzystaj dla wybranych produktów ! Promocje nie łączymy z kodem rabatowym Odrzuć

Exit mobile version