Dlaczego maszyna nie chce szyć? Co można naprawić na własną rękę? - Wytwórnia Śliczności
Home Artykuły Szycie Dlaczego maszyna nie chce szyć? Co można naprawić na własną rękę?

Dlaczego maszyna nie chce szyć? Co można naprawić na własną rękę?

0

Jak naprawić maszynę do szycia: co można sprawdzić samemu zanim oddamy maszynę do serwisu?

Naprawa maszyn do szycia może być nie lada wyzwaniem – wiele spraw związanych z naprawą sprzętu szyjącego można jednak załatwić samodzielnie. Wystarczy tylko wiedzieć, jakie są najpopularniejsze powody nieprawidłowego działania maszyny i jak je naprawić. Do prostej naprawy maszyny do szycia nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza, a jedynie dokładność i trochę cierpliwości.

Najczęściej naprawa przeprowadzona powinna być przez serwis. Nie zawsze jednak problem jest na tyle poważny, że konieczne jest korzystanie z pomocy.

Czasami maszyna do szycia nie działa tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Taki stan rzeczy może być spowodowany na przykład: nieodpowiednimi nićmi, źle dobraną igłą czy nieprawidłowymi ustawieniami.

Uwaga! Wszelkie naprawy oraz prace konserwacyjne przeprowadzaj na odłączonej od źródła zasilania maszynie!

Niektóre samodzielne próby naprawienia maszyny mogą się jednak skończyć utratą gwarancji, dlatego bezwzględnie należy wiedzieć, co można, a czego nie zrobić samemu.

Utraty gwarancji na pewno nie spowoduje:

 • zdemontowanie pokrywy bocznej w celu np. wymiany żarówki,
 • czyszczenie maszyny,
 • oliwienie maszyny,
 • wymiana stopki,
 • wymiana igły,
 • wymiana uszkodzonego bębenka,
 • zdjęcie i wymiana płytki ściegowej.
NAJCZĘSTSZE PROBLEMY Z MASZYNĄ DO SZYCIA Z JAKIMI MOŻEMY SIĘ SPRÓBOWAĆ ZMIERZYĆ SAMODZIELNIE:
 1. Maszyna nie przesuwa materiału :

Materiał nie jest przesuwany przez maszynę do szycia? Naprawa w tym momencie jest konieczna, bo bez przesuwania materiału szycie może być utrudnione. Co robić w przypadku, kiedy materiał się nie przesuwa?

Sprawdź stopkę. Jeśli maszyna do szycia nie przesuwa materiału, koniecznie sprawdź stopkę. Co zrobić? Przede wszystkim upewnij się, że stopka jest opuszczona i nie jest za mocno dociśnięta do materiału i tym samym nie blokuje jego przemieszczania się.
Sprawdź, czy transport jest włączony Zdarza się, że omyłkowo wyłączymy mechanizm transportu w maszynie do szycia – sprawdź, czy tak się nie stało! W instrukcji danego modelu znajdziesz informację o tym, jak włączyć i wyłączyć transport.
Kontrola ząbków transportera – ząbki transportera powinny lekko wystawać ponad płytkę ściegową, nie mogą być wyszczerbione ani stępione – wtedy trzeba je wymienić na nowe. Warto ściągnąć płytkę ściegową i wyczyścić maszynę pod nią – często zablokowanie ząbków transportera spowodowane jest zebraniem się pod płytką resztek materiału czy kurzu.

2. Maszyna do szycia plącze nitkę lub pętelkuje:

Pętelkowanie nici jest przede wszystkim efektem złego naprężenia w maszynie. Przy właściwym naprężeniu nici ścieg prosty powinien wyglądać tak samo z obu stron. Za plątanie nici odpowiedzialne jest z kolei źle nawleczona maszyna. Jeśli więc Twoja maszyna plącze, kulkuje, pętli, pętelkuje nici, sprawdź:

 • Odpowiednie naprężenie. Ustawienie wartości w połowie skali to dobre rozwiązanie, gdy rozpoczynamy szycie. Warto jednak obserwować efekty szycia i ustawić takie naprężenie nici górnej, które da nam oczekiwany efekt. Rzadziej, ale niekiedy też jest to istotne, można wyregulować naprężenie dolnej nici. Regulacja naprężenie jest też czasem niezbędna, jeśli szyjesz nićmi o różnej grubości. Ponadto sprawdź, w jakim stanie są same nici, bo jeśli nie wiesz, czy są dobrej jakości i były właściwie przechowywane, lepiej wybrać takie, co do których mamy pewność, że nie będą powodowały problemów z naprężeniem
 • Stan bębenka i szpulki. Nawet drobne zadry, czy wgłębienia, o które nić mogłaby zahaczyć, mogą być źródłem problemów z naprężeniem. Przyjrzyj się bębenkowi i szpulce i sprawdź, czy nie mają uszkodzeń.
 • Czystość naprężacza. Zdarza się, że między talerzykami naprężacza znajdzie się fragment zerwanej wcześniej nitki. Jej obecność może skutkować niewłaściwym naprężeniem górnej nici. Aby pozbyć się zabrudzenia, należy unieść stopkę do góry, co spowoduje rozchylenie się talerzyków naprężacza. Następnie należy przejechać między nimi złożoną na pół miękką szmatką – w górę i w dół
 • Nawleczenie maszyny. Źle poprowadzona nić od górnej szpulki do igły to najczęstsza przyczyna niewłaściwej pracy maszyny. Rozwiązanie jest banalnie proste: nawlekasz maszynę jeszcze raz, nie zapominając o prawidłowej kolejności i uprzednim podniesieniu stopki. Jest to o tyle ważne, że w takim położeniu rozchylają się talerzyki naprężacza nici i można łatwo poprowadzić tamtędy nitkę. Upewnij się, że bębenek jest dobrze włożony.
 • Blokadę szpulki. Jeśli szpulka nie jest zablokowana lub jest zablokowana zbyt słabo, górna nić prawdopodobnie nie będzie się rozwijała prawidłowo.

3. Przepuszczanie ściegu:

Przepuszczanie ściegu to uciążliwy kłopot. Jak naprawić maszynę do szycia, która przepuszcza ścieg?

 • Sprawdź ustawienie szpulki w bębenku – jeśli szpulka nie jest prawidłowo umieszczona w bębenku, maszyna może przepuszczać ścieg.
 • Sprawdź ustawienia maszyny – dobrym pomysłem jest sprawdzenie, czy zmiana długości lub szerokości ściegu, lub wybór innego ściegu wpływają na przepuszczanie ściegu przez maszynę.
 • Wymiana igły. Każdy rodzaj materiału wymaga innej igły. W pasmanteriach znaleźć można między innymi igły do tkanin, jeansu, dzianin, stretchu i wiele innych. Dodatkowo igły mają różną grubość. Koniecznie dobierz odpowiednią igłę i jej grubość do szytego materiału. Maszyna może przepuszczać ściegi także wtedy, kiedy igłą się stępi lub skrzywi. Warto pamiętać o tym, że średnio co 10 – 15 godzin szycia należy wymienić igłę na nową.
 • Ponowne nawleczenie nitki – czasami tak prozaiczna sprawa, jak źle nawleczona nitka może być przyczyną problemów z przepuszczaniem ściegu. Warto ponownie nawlec nitkę.
 • Wymiana stopki – uniwersalna stopka do szycia sprawdza się w większości przypadków, jednakże może ona powodować przepuszczanie ściegu wtedy, kiedy szyje się mocno elastyczne materiały lub materiały cienkie. Warto wtedy spróbować szycia z dedykowaną stopką.

4. Maszyna zrywa nić:

Zrywanie nici górnej lub zrywanie nici dolnej najczęściej mają swoje źródła w nieprawidłowym nawleczeniu maszyny lub niewłaściwym naprężeniu nici. Ale nie tylko. Jeżeli Twoja maszyna do szycia zrywa, rwie nitkę, spróbuj następujących rozwiązań:

 • Wybór właściwych nici. Na nich nie ma co oszczędzać – wybieraj nici dobrej jakości, gładkie o równej grubości. Przechowuj je z dala od wilgoci i światła słonecznego. Co ważne, jeśli jedna nić sprawia problemy, warto nawlec inną, nawet z tego samego opakowania. Zdarza się, że taki zabieg pomaga i można śmiało szyć dalej. Nici do szycia ręcznego lub też takie, co do których nie masz pewności, czy nie przeleżały w ukryciu kilka dekad, lepiej sobie darować.
 • Sprawdź nawleczenie maszyny. Pisaliśmy już o tym powyżej, przy problemach z pętleniem nici, więc tylko przypominamy. Jeżeli masz podejrzenie, że za Twoje problemy może być odpowiedzialne nieprawidłowe nawleczenie maszyny, po prostu nawlecz ją jeszcze raz. Nie zapominaj o poprawnej kolejności prowadzenia nici oraz o uniesieniu stopki w celu rozsunięcia talerzyków naprężacza.
 • Załóż blokadę szpulki. Jeśli przed chwilą szpulowałeś bębenek albo zmieniałeś górną nić, pamiętaj o tym, żeby założyć blokadę szpulki. Dopiero po jej prawidłowym zablokowaniu będziemy mieli pewność, że nitka rozwija się prawidłowo i nie powoduje problemów z naprężeniem. W szczególnych przypadkach nić może wplątać się pod szpulkę, zablokować i zerwać.
 • Wymień uszkodzone podzespoły. Już nawet małe zadry, dziurki czy inne uszkodzenia bębenka bądź szpulki mogą sprawiać, że nić będzie się zrywała podczas szycia. Jeśli więc zauważysz, że wspomniane części są zniszczone, zamontuj nowe.

5. Maszyna jest zablokowana:

Pomimo naciskania pedału, maszyna nie szyje i jest zablokowana? Jak naprawić zablokowaną maszynę do szycia? Są różne przyczyny zablokowania maszyny do szycia. Rozwiązań może być kilka:

 • delikatnie unieść stopkę i usunąć wspomniane przeszkody. Mogą się do tego przydać nożyczki z wąskimi, ostrymi czubkami. Bardzo możliwe, że konieczne będzie zdemontowanie płytki ściegowej. Po tym sprzątaniu upewnij się, że igła nie wygięła się. Jeśli tak – jest do wymiany.
 • Nitka zaplątana na bębenku – jeśli nitka została założona w nieprawidłowy sposób, to mogła się zaplątać na bębenku i zablokować go. W takiej sytuacji należy otworzyć pokrywę bębenka i delikatnie rozciąć i wyciągać splątanie nitki.

6. Maszyna do szycia przepuszcza ścieg:

Przepuszczanie ściegu to uciążliwy kłopot. Jak naprawić maszynę do szycia, która przepuszcza ścieg?

 • Wymiana igły. Każdy rodzaj materiału wymaga innej igły. W pasmanteriach znaleźć można między innymi igły do tkanin, jeansu, dzianin, stretchu i wiele innych. Dodatkowo igły mają różną grubość.  Koniecznie dobierz odpowiednią igłę i jej grubość do szytego materiału. Maszyna może przepuszczać ściegi także wtedy, kiedy igłą się stępi lub skrzywi. Warto pamiętać o tym, że średnio co 10 – 15 godzin szycia należy wymienić igłę na nową.
 • Sprawdź ustawienia maszyny – dobrym pomysłem jest sprawdzenie, czy zmiana długości lub szerokości ściegu, lub wybór innego ściegu wpływają na przepuszczanie ściegu przez maszynę.
 • Wymiana stopki – uniwersalna stopka do szycia sprawdza się w większości przypadków, jednakże może ona powodować przepuszczanie ściegu wtedy, kiedy szyje się mocno elastyczne materiały lub materiały cienkie. Warto wtedy spróbować szycia z dedykowaną stopką.
 • Sprawdź ustawienie szpulki w bębenku – jeśli szpulka nie jest prawidłowo umieszczona w bębenku, maszyna może przepuszczać ścieg.

Kiedy należy jednak udać się do serwisu i nie próbować naprawiać sprzętu szyjącego samodzielnie?

Naprawa w serwisie konieczna jest zawsze wtedy, kiedy wyżej wymienione czynności nie pomogły, a maszyna nadal działa nieprawidłowo. Maszyny do szycia są skomplikowanymi urządzeniami, a poszczególne ich elementy mogą ulegać zużyciu lub awarii. Naprawa bardziej skomplikowanych usterek powinna być przeprowadzona przez doświadczonego serwisanta.

Profesjonalny serwis zajmujący się maszynami to naprawdę skarb. Wykwalifikowany i doświadczony mechanik na pewno zajmie się maszyną najlepiej jak potrafi.

Zapytaj nas o KOD RABATOWY i wykorzystaj dla wybranych produktów ! Promocje nie łączymy z kodem rabatowym Odrzuć

Exit mobile version