Ścieg owerlokowy zarówno z maszyny do szycia, jak i z owerloka jest bardzo istotny, ponieważ zabezpiecza krawędź szytego materiału przed pruciem. Częstym pytaniem początkujących amatorów szycia jest: Jaka jest różnica miedzy ściegiem owerlokowym w maszynie do szycia, a owerlokiem? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Zacznijmy do ściegu owerlokowego w maszynie do szycia.

Wieloczynnościowa maszyna do szycia łączy w sobie kilka funkcjonalności maszyn, w tym: owerlok (obrębianie krawędzi), stebnówkę (ścieg prosty), dziurkarkę (obrębianie dziurek) i guzikarkę (przyszywanie guzików), a w niektórych modelach nawet hafciarkę. Maszyny wieloczynnościowe zostały stworzone na potrzeby klienta indywidualnego,  ponieważ trudno byłoby posiadać w domu kilka maszyn i korzystać z nich tylko wtedy, gdy potrzebujemy konkretnej funkcjonalności. Maszyny te, doskonale nadają się do domowego użytku i w wielu wypadkach z powodzeniem zastąpią specjalistyczne sprzęty.

Ściegi mogą różnić się w zależności od modelu maszyny. Ważny, jest także sposób, w jaki tworzymy te ściegi.

Ściegi na owerloku powstają tuż przy krawędzi. W wieloczynnościowej maszynie do szycia mogą powstawać na kilka sposobów:

 1. Przy krawędzi za pomocą stopki owerlokowej (tą technikę stosujemy tylko przy ściegach, gdzie z jego prawej strony nie powstaje ścieg prosty)
 1. W pozostałych przypadkach szyjemy w większej odległości od krawędzi, a nadmiar materiału odcinamy.

Należy szyć dalej od krawędzi, ponieważ w przeciwnym wypadku ścieg z prawej strony nie miałby, odpowiedniej podstawy i przez to nie wyglądałby tak estetycznie.

Istnieją różne stopki  do owerloka przystosowane do chwytacza rotacyjnego lub do chwytacza wahadłowego. Wyglądają inaczej, ale pełnią tę samą funkcję tzn. przytrzymują krawędź materiału oraz nie pozwalają nitkom zbytnio ściągnąć krawędzi, dzięki czemu ścieg jest estetyczniejszy.

Ścieg z owerloka oraz owerlokowy (na maszynie uniwersalnej) poza wizualną stroną, różnią się także innymi elementami. Owerlok ma funkcje, które sprawiają, że jest bardzo wyspecjalizowanym sprzętem, przez co obrębianie krawędzi, czy łączenie przy jego pomocy jest o wiele bardziej komfortowe. Po pierwsze szybsze, owerlok pracuje o ok. 200 uderzeń na minutę szybciej niż wieloczynnościowa maszyna do szycia. Dodatkowo owerlok nie powoduje cofania materiału jak może się to zdarzać przy tworzeniu ściegu owerlokowego na maszynie do szycia. Dodatkowo dzięki regulacji tzn. mechanizmowi różnicowemu szycie nawet trudnych w transporcie tkanin, czy dzianin nie stanowi problemu. Materiał pod stopką się nie blokuje, nie marszczy, nie wdaje, nie rozciąga itp. Oczywiście nie oznacza to, że takiego ściegu nie da się wykonać na maszynie uniwersalnej. Po prostu należy się zdecydować, na czym nam najbardziej zależy i świadomie dokonać wyboru pomiędzy tymi rozwiązaniami.

 

Owerlok i jego ścieg owerlokowy

Wyróżnijmy tutaj 4  podstawowe funkcje, które znajdziemy w owerloku.

 1. Większa ilość nitek.

Ścieg owerlokowy w owerloku tworzymy przy pomocy minimum 3, a najczęściej 4 nici. Natomiast maszyna do szycia tworzy ścieg tego typu przy pomocy 2 nitek. Dodatkowo przy owerloku można dołożyć grube ozdobne nici np.: mulinę. W maszynie do szycia jest to prawie niemożliwe, a na pewno niewskazane (może powodować rozregulowanie maszyny).

 • 3 nitkowy ścieg owerlokowy (z lewą – szeroki, a następnie prawą nitka – wąski).
 • 4 nitkowy ścieg owerlokowy

Ścieg rolujący (gęsty i drobny). Maszyna podwija krawędź pod spód i jednocześnie obrębia (wykańcza) ją ściegiem rolującym. Coraz więcej owerloków posiada również ten ścieg. Stosujemy go głównie do wykańczania delikatnych tkanin. Po obszyciu krawędzi ściegiem rolującym nie musimy już podwijać krawędzi, ponieważ sam w sobie stanowi ładne wykończenie. Stosujemy go najczęściej przy cienkich, delikatnych tkaninach.

 1. Obcinanie krawędzi materiału.

To jest funkcja, która zasadniczo odróżnia maszynę do szycia od owerloka. Owerlok poza tworzeniem ściegu może również obcinać krawędź materiału, oczywiście tylko wtedy, gdy tego chcemy. W maszynach do szycia w najczęściej nie ma takiej możliwości. Owerloki często posiadają zdejmowany pojemnik na ścinki. To mały drobiazg, dzięki któremu łatwiej utrzymamy czystość i porządek.

 1. Mechanizm różnicowy (dyferencjał).

To funkcja, która umożliwia nam wdawanie lub rozciąganie materiału podczas szycia. Wieloczynnościowa maszyna do szycia niestety nie posiada takiej funkcji. Do czego może przydać się nam mechanizm różnicowy:

– do uzyskania marszczenia,

– do uzyskania nieściągniętej lub rozciągniętej linii szycia. Szyjąc nawet najtrudniejsze w szyciu dzianiny, które przy standardowym szyciu byłyby pościągana czy porozciągana.

 1. Dodatkowe możliwości (inne ściegi i zastosowania owerloka):
 • Krawędź wykończona 4 nitkami z dodatkowo wprowadzoną ozdobnąa nitką (można też wprowadzić np. drucik, aby krawędź była plastyczna).
 • Szycie na owerloku czterema nitkami plus jedna dodatkowa (łososiowa).
 • Krawędź wykończona grubą nitką (przędzą) z wprowadzonym dodatkowo sznurkiem (biały).

Podsumowując, prawdopodobnie nigdy żaden ścieg owerlokowy z maszyny do szycia, nie zastąpi ściegu owerlokowego z owerloka. Nie chodzi tu tylko o estetykę i profesjonalne wykończenie krawędzi, ale również o łatwość, szybkość i wygodę szycia.  Trzeba samemu zdecydować, z jakiego urządzenia chcemy korzystać, w zależności od: częstotliwości szycia, wymagań, co do estetyki szwów, finansów, miejsca do szycia oraz przechowywania maszyny (czy go potrzebujemy, czy jednak możemy się bez niego obejść). To zrozumiałe, że ktoś może szyć tylko od czasu do czasu, drobne rzeczy i dla niego ścieg owerlokowy może być zupełnie wystarczający.

 

 

 

Źródło: http://etiblog.com.pl/scieg-owerlokowy-z-maszyny-do-szycia-a-owerlok-jakie-sa-pomiedzy-nimi-roznice/