Jest to metoda pozwalająca nam uzyskać efekt starego zniszczonego drewna. Do jej wykonania niezbędne nam będą:

  • Farba kredowa
  • Miękki pędzel
  • Gąbka do ścierania lub papier ścierny

Na wstępie należy oczyścić i odtłuścić powierzchnię do malowania. Ważne aby powierzchnia była zupełnie sucha. Nanosimy pierwszą warstwę farby używając miękkiego pędzla dobrej jakości, przeznaczonego do farb na bazie wody.

Żeby uzyskać efekt  mocniej podniszczonego materiału, należy malować niedbale we wszystkich kierunkach i przyciskać zostawiając grudki i widoczne pociągnięcia pędzla. Pierwsza warstwa nie może być zbyt cienka i powinna jak najbardziej pokryć powierzchnię. Następnie trzeba odczekać  około godzinę aż farba wyschnie.

Czas nałożyć wosk. Szerokim i bardzo miękkim pędzlem należy rozprowadzić bezbarwny wosk. To bardzo ważne żeby pędzel był miękki, gdyż pod działaniem wosku farba staje się wrażliwa na przecieranie. Wosk musi dokładnie wniknąć w składniki farby co powinno zająć około 15 minut.

Pora na przecieranie. Jeśli robisz to po raz pierwszy użyj gąbki lub papieru ściernego o drobnej gradacji gdyż wybacza on więcej niewprawnych ruchów. Im większa gradacja tym silniejszy (bardziej zniszczony) efekt. Warto zaopatrzyć się w dwie gąbki np. o gradacji 300 i 200 żeby podczas pierwszych prac z farbami kredowymi móc dostosować uziarnienie do swojego gustu i stosowanej techniki przecierania. Przecierać można okrężnymi lub podłużnymi ruchami, dociskając gąbkę ścierną do powierzchni. Trzeba pamiętać że wszelkie wybrzuszenia, brzegi i kanty powierzchni mebla zetrą się bardziej niż powierzchnie płaskie. Siła docisku, intensywność przecierania i rozmieszczenie przecierek na meblu – to wszystko wymaga trochę wprawy, ale dość szybko można się tego nauczyć.

Gotowe! Gdy mebel wygląda już tak jak planowaliśmy, trzeba pozostawić go w suchym miejscu na kilka, a nawet kilkanaście godzin do całkowitego wyschnięcia. Farba i wosk muszą dokładnie związać i stwardnieć by uodpornić się na czynniki zewnętrzne. Aby utrwalić efekt można na koniec wetrzeć odrobinę wosku miękką szmatką. Ostatecznie powierzchnia powinna być gładka i sucha w dotyku, powinna mieć delikatny, satynowy połysk. Jeżeli powierzchnia jest matowa, lepka lub farba łatwo się zdziera – coś poszło nie tak, zasięgnij porady u sprzedawcy i spróbuj jeszcze raz.