Wielu ludzi pyta się: „jak zacząć?” , „od czego zacząć?”… proponuję od początku.

Zacznij od maszyny.

Wybór maszyny nie jest prosty. Istnieje mnóstwo producentów i jeszcze więcej modeli. Najważniejsze to odpowiedzieć sobie na pytanie „ co zamierzam szyć?”. Druga ważna kwestia to nasz zapał i stałość w zainteresowaniach. Jeśli czujesz, że szycie może stać się twoim hobby i odskocznią od codziennego zgiełku zainwestuj w lepszą maszynę. Unikaj chińskich produktów opartych na plastiku i nieprecyzyjnych częściach. Dobrym wyborem są producenci z zachodniej Europy i Japonii. Istnieje szereg marek gwarantujących wysoką jakość i długą żywotność naszego sprzętu. Warto dokonać świadomego wyboru i poczytać zarówno o markach, jak i konkretnych produktach.

Przygotuj materiały szkoleniowe.

Zbierz wszystko co znajdziesz o interesujących Cię technikach szycia. Istnieje mnóstwo gazet o tematyce hand-made oraz cały szereg tytułów dotyczących szycia, patchworku itp. Oprócz gazet warto przeszukać Internet, oraz księgarnie. Gdy rozpoczniesz już pracę warto mieć przygotowany odpowiedni zasób wiedzy, żeby w razie potrzeby do niego zerknąć i poradzić sobie z przeciwnościami.

Zbierz pozostałe narzędzia do szycia

Do rozpoczęcia pracy, przyda się znacznie więcej sprzętu niż tylko maszyna:
– ostre nożyczki, najlepiej długie
– miara krawiecka
– szpilki + poduszeczka
– igły do szycia ręcznego
– małe szpulki do nici
– igły do maszyny
– stopka do wszywania zamków krytych (jeśli ktoś chce się nauczyć takowe wszywać)
– małe nożyczki do prucia
– pergamin do tworzenia wykrojów + kalka

Znajdź swoje miejsce

Przygotuj sobie odpowiedni warsztat. Zadbaj o odpowiedni zapas miejsca by swobodnie obchodzić maszynę i rozwijać przygotowany materiał. Ważna też jest pozycja pracy, dopasuj wysokość stołu tak by siedzieć w pozycji wyprostowanej. Pamiętaj że spędzisz tam nie kilka minut, ale kilka godzin. Zadbaj o swoje zdrowie zapewniając sobie wygodne warunki pracy i dobre oświetlenie.

Po prostu zacznij szyć!

Wybierz sobie projekt, który Ci się podoba i zacznij go realizować. Zacznij od szycia zgodnie ze schematami, żeby nabrać podstawowych umiejętności. Dopiero gdy nabierzesz drobnej wprawy zacznij eksperymentować z rodzajami ściegów, łączeniem materiałów i wariacjami kolorystycznymi. Zacznij tworzyć własne koncepcje i zakochaj się w szyciu!